Днес е 24.05.2024

Второто издание на форума за съвременно изкуство „БУНА“ е от 24 май до 2 юни във Варна

14.05.2024
БУНА

Тазгодишната тема „Природата на връзките“ с куратор Ирина Баткова поставя фокус върху темите, свързани с екологията 

От 24 март започва второто издание на най-големия форум за съвременно визуално изкуство у нас БУНА, който ще изпълни с 26 изложби, 14 пърформанса, 7 намеси, лекции, музика и различни преживявания морската столица за втора поредна година. Темата на тазгодишното издание на БУНА — “Природата на връзките” е посветена на екологията, затова патрон на фестивала е г-н Юлиан Попов, министър на околната среда и водите от 60-то Народно събрание. 

Фестивалът отваря врати в 13.00 ч на 24.05 на пешеходната част на ул. Дръзки в историческият квартал Таляна. Специален гост на фестивала ще бъде кметът на град Варна, г-н Благомир Коцев, който ще поведе и една от първите разходки през изложбите. Куратори на тазгодишното издание са Ирина Баткова (куратор на Българският павилион на 59-то Венецианско Биенале) и визуалният артист Александър Вълчев – куратор на намесите в градска среда в програмата на фестивала.

Тази година във фестивала се включват всички частни и общински галерии в град Варна, Регионален исторически музеи и множество попъп пространства, разположени в историческия център на Варна и артистичния квартал Таляна. Морският бряг също ще бъде обживян от 2 инсталации – „PURE“ на Кристиян Бакалов и “Досег” на колектива Богомил Иванов и Илиана Григорова.

Ключови изложби за форум БУНА са кураторската изложба на Ирина Баткова в ReBonkers и колективна изложба на Институт за съвременно изкуство – София, РЦСИ Топлоцентрала представя критичния проект “Влачугане” на Мартина Вачева в РИМ Варна, а проектът за аугемнтирана реалност на Gallery Gallery ще разпръсне своите дигитални творби из цяла Варна.

Други участници със собствени изложби в програмата са Арт Галерия Ларго, Калоян Илиев – КОКИМОТО, Антония Колева – НИТРА, ReBonkers, Галерия Depoo, Сдружение Еклектик, Галерия Аросита, Галерия Наратива, Feministas Futuristas, sold out design/ untiled gallery (Берлин), Галерия DOZA, U10 (Белград), Цех 12, Bobbina Cultural Space and Artists at play, Арт галерия Le Papillon, A&G Art Meeting, Сдружение Форум за визуални изкуства (Букурещ), Little Bird Place, както и групова изложба на варненската съвременна сцена, курирана от артистичния директор на БУНА – Ралица Герасимова. Във форума участват и авторите на Българския павилион от тазгодишното 60-то Биенале за съвременно изкуство във Венеция, които ще представят своята работа в дискусия на 1-ви юни.

Из градските пространства на Варна публиката ще преживее смели и провокативни намеси от авторите Лъчезар Бояджиев, Симеон Симеонов, Елена Димитрова и София Димова, курирани от Александър Вълчев. ПУНТА и ПОСТА ще покажат нова работа на Иван Мудов, представена също в публично пространство. Предвидени са и множество дискусии, прожекции и музикални участия на артисти от авангардната сцена. 

www.bunavarna.com

ФБ страница ИГ страница

Втора БУНА: Природата на връзките се провежда с подкрепата на Национален фонд „Култура“/ National Culture Fund, Bulgaria, Община Варна, Министерство на Културата, The Singer-Zahariev Foundation, Campus 90, Фрапорт Туинстар България, Imp-Act Agency, Френски институт в България Institut français de Bulgarie, Посолство на Украйна, TopMobility, Menthol, The Bookstore, 43.12 Café, Пивоварна Тетрапод Варна / Tetrapod Brewery Varna, Wineground Bottles & Beans, БНР – Радио Варна, Moonlight Event Center, Gallery 33, Le Papillon Art Gallery, Art Gallery Largo / Арт Галерия Ларго , Градска художествена галерия-Варна/Varna City Art Gallery, Градска Галерия – филиал Георги Велчев, Регионален исторически музей – Варна / Varna Regional Museum of History, International Festival of Red Cross and Health Films, Варна, ReBonkers, Таляна / Talyana, Стария Чинар – Варна/ Stariq Chinar, Tasting Room Bulgaria,Трета, библиотека Галактика,  Дом на архитекта Варна, MOdus Hotel Varna, Никотеа – склад за култура

Пълен списък с участници:

ИЗЛОЖБИ 

Art Project Depot 

Ирина Баткова Наталия Йорданова, Надежда Олег Ляхова, София Димова, Мариана Василева, Дагмар Шурер , Леда Ванева,

Албена Баев, Гьонюл Нюхоглу, Боряна Петкова, Боряна Росса 

Институт за Съвременно Изкуство – София 

Куратор Яра Бубнова

Калин Серапионов,Кирил Прашков,Красимир Терзиев, Лъчезар Бояджиев,Мария Налбантова,Мариела Гемишева,Мартин Пенев,Недко Солаков,Правдолюб Иванов, Радостин Седевчев,София Грънчарова,Стефан Николаев, Аксиния Пейчева, Димитър Солаков

Арт Галерия Ларго 

Калоян Илиев – КОКИМОТО

Роллаб колектив от визуални артисти – Рослана и Радина Йотови 

Дом на Архитекта

КОЛЕКЦИЯ КОКИМОТО

Джордж Барбър – АТАК, Антония Колева, Анжела Терзиева, Димитър Трайчев, Димитър Генчев, Михаил Новаков, Никола Михов, Рая Аврамова, Калия Калъчева, Кремена Цанкова, Кристо, Макбес

Къща- музей  “Георги Велчев” 

Антония Колева – НИТРА

ТОПЛОЦЕНТРАЛА 

Владя Михайлова куратор

Мартина Вачева

Галерия Depoo

Васко Славков куратор 

Сашо Виолетов 

Сдружение Еклектик

Иваша Христова, Анна Панева

Галерия Аросита

Росица Гецова куратор 

Мария Налбантова, Михаела Лакова, Иглика Христова, Мира Янкова, Албена Баева, Александър Вълчев

Галерия Наратива 

Алекси Иванов, Билос / BILOS, Валентина Лапчева, Веселин Симеонов, Веселин, Дамянов – Вес, Ганчо Ганчев – Гана, Димитър Стефанов, Дияна Нанева, Илиян Ненов, Кром Багелски, Николай Петров – Glow, Павел Калояное – Epik, Тодор Овчаров, ХРОМЕ

Feministas Futuristas

Ния Пушкарова, Вивиана Друга, Корин Фима, Джини Сайкс, Габи Била-Гюнтер, /ЛЕЙДИ ГАБИ, Наталия Иванова, Бояна Попович, Дарина Алстер, Ярина Шумска

sold out design / untiled gallery

Гьоксу Байсал, Галина Димитрова, Карин Гилбърт, Александра Станишева

Галерия DOZA

Арбнор Каралити и Юл Джафери

U10 (Белград)

Санда Калебич

Смиля Игнатович 

Цех 12

РАГС- Йордан Костов, Павел Църов

Bobbina Cultural Space and Artists at play 

Биляна Токмакчиева, Надежда Московска

Gallery Gallery 

Албена Баева и Рене Беекман куратори 

Мередит Дръм (US), Елена Калудова (BG/DE), Искра Проданова (BG), Ева Давидова (US), Албена Баева (BG)

Арт галерия Le Papillon 

Андреа Гандева, куратор

Невелин Иванов

A&G Art Meeting 

Нено Белчев 

Сдружение Форум за визуални изкуства (Букурещ)

куратор Ралука Оансеа

Лиа Перьовски, Дан Перьовски, Кристиан Ириан, Александра Димитреску, Емил Гита, Драгош Догию

Little Bird Place 

Антоанета Куик  

Себастиан Куик  

Răzvan Clondir, & Rusen Mihai Ionut


Game lover 2.0

Куратор София Димова

Никола Цветанов

Varna Contemporary 

Елена Димитрова, Вероника Десова, Ефросина Стойчева, Жанина Маринова, Петър Чиновски, Йона Пеловска, Силвана Илиева, Силвана Илиева, Ваня Андреева, Куентин Алкайна, Нено Белчев, Искра Николова, Цветан Кръстев, Катя Димова, Никола Стоянов

ПЪРФОРМЪНС 

Synaesthesia Collective

Георги П. Павлов

Ив-Кристиан Ангелов

Диана Бункина

16 Nicholson Street Gallery

Ага Паулина Млинжак куратор

Вероника Десова 

Arte Urbana Collective

Димитър Узунов,

The Moraine Collective

Ева ван дер Занд, Йос Брегаман, Полина Славова

Християн Бакалов 

VIRAL

Куратор Илина Пенева

София Димова

Огнено и светлинно шоу „Палячи“

Резиденция БАБА 

Мария Македонска 

НАМЕСИ

Куратор Александър Вълчев

Лъчезар Бояджиев, Симеон Симеонов, Елена Димитрова, София Димова, Богомил Иванов и Илиана Григорова

&

Център за социална визия  Елена Чергиланова и Ив-Кристиан Ангелов

PUNTA & POSTA  Иван Мудов, Бояна Джикова куратoр 

РАЗГОВОРИ 

там – местни културни общности – разговор с екипа на пространство ТаМ В.Търново

Представяне на българския павилион на 60то Венецианско Биенале 

Съвременното изкуство във Варна – Весела Ножарова

ФИЛМ

„Нонумент 2.0 – в зоната на противоречивите копнежи“ – Стефан А. Щерев

“ ЕТО КЪДЕ СИ“ – Милена Кънева

„Телевизия Слънчоглед 2“ – Васил Горанов 

МУЗИКА 

Жулиета Интергалактика 

Dead mans hat – Ража Ел Мадхун,  Илияна Георгиев

Партикюл –Виктор Проданов и Цветан Момчилов

elve + sayulke Елисавета Вълкова Ангелова и Самуил Юлиянов Кехайов

KopfDerHund – Красимир Костов, Иван Костолов, Никола Анри

Acoustic souls – Илко Градев, Иван Стилянов, Петър Йорданов(Бъни) ,Алекс Атанасов

Trohi – Петър Пармаков и Йоана Робова

Outofitt

‘mō-tiv 

СТУДИО ОТАЙКА – Анна Бачева, Мартин Ставрев, Елица Алексиева, Елина Иванова, Иво Иванов

That Divine 

Съдържание от форум „Буна“

Други