Невероятно пътуване в звук и емоции през безкрайните степи на Вътрешна Монголия и класата на съвременно Макао очароваха публиката на Международния музикален фестивал „Варненско лято“ 2024. Етно-формацията “Ih Tsetsn” с фолклора на монголите, които живеят в Китай, и концертът на Младежкия симфоничен оркестър на Макао донесоха финеса и дълбочината на източния свят. Концертите в двора на Археологическия музей и във Фестивалния комплекс се превърнаха в уникално преживяване за публиката. Нещо съвсем различно от целия афиш на фестивала.
“Ih Tsetsn” е етно ансамбъл, който твори в Пекин. Музикантите са израснали в районите на Вътрешна Монголия в семейства на скотовъдци и са наследили стари умения в свиренето на типични за тях лъкови и арфови музикални инструменти. Както и в традиционното монголоско гърлено пеене хоомей. И които имат академично музикално образование, разбира се. Това става ясно веднага за познавачите с майсторството да се пеят и свиряш изключително сложни музикални конструкции и композиции от звуци в ансамбъл. Както и в умението да се изследва звука и да се превръща в групово преживяване.
“Ih Tsetsn” донесе във Варна светове от музика с една изключително умно подбрана програма с традиционни творби, някои с новаторски нотки, редуващи се лирични, медитативни и ритмични композиции. В тях се долавят изворите на много съвременни стилове – рок, кънтри, поп-музика, вибрират неравноделни тактове и постановки на пеене, които се срещат и в българския фолклор.
Музикантите от “Ih Tsetsn” поддържат своя жив разговор с природата – те веднага забелязаха и уловиха крясъците на гларусите в небето над музея и си направиха закачка с тях. Ритъмът на ездата, широтата на пасищата и степите, силата да общуваш с енергиите и със самия себе си – всичко това хипнотизира публиката.
Младежкият симфоничен оркестър на Макао дойде с една изключително интересна и разнообразна програма, с която отдава почит на своята родина и показва блясъка си в класиката – Вебер, Бетовен, Рихард Щраус. Варненската публика чу Симфонична поема от Бун-Чинг Лам, посветена на 500-годишнината на Макао и Staccato Brillante от Жоли Брага Сантуш.
Музикантите от оркестъра са деца на света – диригентът Стивън Лам е завършил във Виена и е един от последните студенти на Урош Лайовиц, Орднер Едуин и Конрад Лайтнер. Наскоро той бе избран от Рикардо Мути да дирижира спектакли в рамките на Italian Opera Academy. Солист на Концерта за обой и оркестър от Рихард Щраус е Джесика Хой Ян Чън, също завършила във Виена с многобройни гастроли в САЩ, Австралия, Германия, Италия, Португалия. Самият оркестър наброява близо 100 млади музиканти, които са гастролирали в Австралия, Сингапур и Китай. Това е първият младежки оркестър от Китай, който изнася концерти в Музикферайн във Виена и в Моцартеума в Залцбург, заедно с Хора на виенските момчета.
Тези две музикални срещи показаха две от многобройните лица на съвременната китайска музика и затова привлякоха интереса и симпатиите на публиката край варненското море.
Искра Сотирова