“Контрасти” е мотото на програмата, която среща романтизма с предизвикателствата на ХХ век в изпълненията на пиано, кларинет и виола. Камерният концерт е част от ХХ Европейски музикален фестивал Варна.
Първият от камерните концерти в ХХ юбилейно издание на Европейския музикален фестивал Варна, които ще бъдат на сцената на Градската художествена галерия, е на 6 април с гастрола на блестящите инструменталисти Пламена Мангова – пиано, Деница Лафчиева – кларинет и Александър Земцов-Гордън – виола. В програмата са забележителни творби на Роберт Шуман, Макс Брух, Франсис Пуленк, Ференц Лист и Бела Барток, обединени под мотото “Контрасти”, които изразяват сблъсъка на музикалните естетики на две столетия.
Артистичното семейство Лафчиева – Гордън, което живее в Австрия, споделя пред Нина Локмаджиева очакванията си за концерта на 6 април:
Деница Лафчиева: “Това сътрудничество за нас е много ценно. Ние тримата се познаваме от много години – Александър и Пламена са свирили вече заедно като диригент и солист неведнъж, а в трио формация за първи път се срещаме на Европейския музикален фестивал Варна и искрено се надяваме да продължим да свирим заедно като трио. Концертът е построен на принципа на контраста, затова имаме и самата творба на Бела Барток “Контрасти”, и романтични композитори в лицето на Шуман и Лист. Безкрайно сме щастливи, че ще можем да се срещнем не само като приятели, но и като музиканти на сцената при вас и ще можем да се насладим заедно с варненската публика на тези прекрасни произведения. Срещите ни с Александър с варненската публика в последните години са редовни – свирим поне веднъж в годината във Варна. Миналата година градът беше спирка в нашето българско турне с Врачанската филхармония с виртуозния цигулар Роман Ким. Тогава изпълнихме обработената със специалното разрешение на автора Хауърд Шор музика от филма “Властелинът на пръстените”. След това обиколихме Европа с тази музика. Предстоят ни и концерти във Финландия и Германия. Гостуваме и на други фестивали във Варна, но за нас е истинска чест, че ще свирим на юбилейното ХХ издание на Европейския музикален фестивал. Това е един млад фестивал, но вече наложен със свое лице за тези 20 години. Мисля, че 20 години не са никак малко. Била съм и съм артистичен директор на международни фестивали и знам колко е трудно за всички, които работят за поддържането на един фестивал и за артистите. Защото не само в България е така, навсякъде е трудно да се поддържа един фестивал на такова високо ниво и финансово, ако трябва да сме честни. Така че поздравявам всички, които участват в подготовката и реализацията на Европейския музикален фестивал Варна. Желая още не 20, а 200 години на сцената – за да остане истински печат в музикалната история, продължавайте напред!
Винаги свирим с огромно удоволствие пред варненската публика, която се отличава с познаването на произведенията и изключителния вкус към интерпретирането на камерна музика. Няма да забравя – преди няколко години изпълнихме Брамс – кларинетния квинтет – на ММФ “Варненско лято” с Юлиан Рахлин – виртуозния цигулар, със Сара МакЕлрави, цигулка, с Александър Земцов на виола и соло челиста на Виенската филхармония Петер Сомодари. Не мога за забравя препълнената зала, затаеният дъх на варненската публика и невероятните аплодисменти след това. Всички се чувствахме не във Варна, а в Карнеги хол или в Мюзикферайн. Тогава Мюзикферайн беше Варна. Безкрайно сме благодарни на варненската публика и се надяваме, че отново ще имаме емоционална среща на 6 април на концерта от Европейския музикален фестивал Варна.”
Александър Земцов-Гордън: “Ние сме добри приятели от много години с Пламена Мангова и много пъти сме се виждали на едни и същи фестивали. Първият път, когато бяхме на една сцена двамата, беше с Плевенската филхармония преди година и половина. Тогава Пламена свири клавирния концерт №4 от Рахманинов. Всички българи могат да се гордеят, че имат пианистка на такова световно ниво, като Пламена Мангова. И знам, че елитни музиканти и почитатели на музиката високо оценяват нейните музикални и технически възможности, сравняват я с най-великите пианисти. Дори казват, че са чакали да чуят тази сериозна страна на музицирането на пиано от времето на Рихтер. Публиката търси тази сериозна стилистика и аз съм абсолютно съгласен – няма много изпълнители в света на това ниво – артисти, които се изразяват само с музика, без необходимост от медия и шоу.”
Началото на концерта е от 19:00 в Градската художествена галерия – Варна.
Нина Локмаджиева
6.04.2024, 19.00, Градска художествена галерия „Борис Георгиев“
Musica da camera
Пламена Мангова, пиано
Деница Лафчиева, кларинет
Александър Земцов-Гордън, виола
В програмата: творби от Роберт Шуман, Макс Брух, Ференц Лист, Франсис Пуленк и Бела Барток
Билети 25 лв.
ХХ Европейски музикален фестивал Варна се организира от Елит Проджектс Мениджмънт с финансовата подкрепа на фонд Култура на Община Варна и в партньорство с ММФ “Варненско лято”. Фестивалът се реализира с подкрепата на Италианския културен институт и Посолството на Италия в България, “Експрес гаранцион” и “Topola Skies Golf & SPA Resort”, строителна фирма “Комфорт”, “Солвей Соди”, “Логос” – недвижими имоти, “Нира Комюникейшънс” и с медийното партньорство на Радио Варна, Moreto.net, Impressio.dir.bg, ArtVarna.net.
СЛЕДВАЩИТЕ КОНЦЕРТИ ОТ ХХ ЕВРОПЕЙСКИ МУЗИКАЛЕН ФЕСТИВАЛ ВАРНА:
13.04.2024, 19.00, Градска художествена галерия „Борис Георгиев“
Премиера
JP3 /Живко Петров Трио/
„Beyond the Flesh“
Музика от Живко Петров към саундтрака на премиерния филм на режисьора Димитър Стоянович „Плът“
Билети 30 лв.
https://fccvarna.bg/%D1%81%D1%8A%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%B5/%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BC%D1%83%D0%B7%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D1%84%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BB-%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B0-2024-beyond-the-flesh-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D0%B5%D1%80%D0%B021.04.2024, 19.00, Градска художествена галерия „Борис Георгиев“
Акад. Васил Казанджиев на 90 години
„Надежда за балет“ – камерен балет за пиано и три прими
Музика – Васил Казанджиев
Хореография – Арсен Мехрабян
Надежда Цанова, пиано
Марта Петкова, прима балерина на Софийската опера и балет
Десислава Стоева – Вълев, прима балерина на Шведския кралски балет
Венера Христова – Аспарухова, прима балерина на Софийската опера и балет
Билети 30 лв.
29.04.2024, 20.00, Фестивален и конгресен център Варна, Зала 1
Камерен оркестър “Виртуозите на Миланската Ла Скала”
Красимира Стоянова, сопран
Марио Хосен, цигулка, диригент
Съвместна продукция на Европейския музикален фестивал Варна и ММФ Варненско лято.
Налични билети: от 60 до 100 лв.
Деница Лафчиева, кларинет
Деница Лафчиева е първата жена кларинетистка в България. Започва да се изявява на големи сцени от четиринадесетгодишна възраст. Завършва НМУ “Л. Пипков” в София, Националната музикална академия „П. Владигеров“ в София, след което учи във Виенския университет за музика и сценични изкуства и специализира в Кралската музикална академия в Лондон. Нейни ментори са известните европейски кларинетисти и преподаватели акад. Петко Радев, проф. Петер Шмидл (соло кларинетист на Виенска филхармония) и проф. Андрю Маринър (соло кларинетист на Лондонски симфоничен оркестър). Носителка е на редица награди от престижни национални и международни конкурси, записала е редица дискове за BMG, Ricordi, Naxos и DaVinci Classics. Лауреат на конкурса и стипендиант на фондация “Херберт фон Караян” във Виена, както и на Jeunesses Musicales. Удостоена със званието „Музикант на годината – Дебют” от БНР. През 2004 и през 2021 е удостоена с престижната награда на Министерството на културата „за изключителен принос в разпространението на българската култура“.
През 2007 дебютира с рецитал в престижната лондонската зала „Уигмор хол“ с легендарната пианистка Виктория Постникова, а година по-късно дебютира в „Карнеги хол- Уеил Хол” в Ню Йорк. Често концертира във виенския Музикферайн. Свири редовно камерна музика с известни музиканти като Виктория Постникова, Елдар Неболсин, Кирил Герщайн, Итамар Голан, Ашли Уос, Жулиен Куентин, Петер Шомодари, Патрик Галоа, Гордън Николич, Роман Симович, Албена Данаилова, Юлиан Рахлин.
Изнася редовно концерти със съпруга си, известният виолист и диригент Александър Земцов – Гордън. Многократно е изпълнявала на живо и записвала за радио и телевизия в различни страни, включително за BBC, ITV, ORF, RFI, RAI, БНТ, БНР, NHK и др. От 2010 е първи кларинет на оркестър Sinfonia Finlandiа и Тампере Филхармония във Финландия. Преподавала е в Университета на Централна Финландия и Виенската консерватория “Рихард Вагнер”. От 2013 е професор по кларинет в университета за музика в Бреша, Италия.
Артист е на Бакун, Канада и свири на инструменти, изработени специално за нея от Мори Бакун. Деница Лафчиева активно се занимава с културен мениджмънт и е артистичен директор на редица престижни международни фестивали.
Александър Земцов-Гордън
Виолистът и диригент Александър Земцов-Гордън е роден в семейство на музиканти. Получава образованието си в Музикалното училище на името на Гнесин в Москва, Маастрихтската консерватория в класа на Михаел Кугел и в Берлинското висше музикално училище Ханс Айслер в класа на Табеа Цимерман. Лауреат е на много национални и международни конкурси, включително международния конкурс „Класическо наследство“ (1-ва награда, Москва), Международния конкурс на фондация „Елиз Майер“ (1-ва награда, Хамбург), Международния конкурс “Йоханес Брамс” (1-ва награда, Пьортшах, Австрия). Изнася концерти като солист с водещите световни оркестри в Европа, Америка, Азия и Австралия. На 22 годишна възраст става най-младият концертмайстор на секцията за виола на Лондонския филхармоничен оркестър. След 10 години в 2011 напуска позицията си и се отдава изцяло на кариерата си като солист, диригент и педагог. Като камерен музикант Александър Земцов свири многократно с изключителни музиканти като Елдар Неболсин, Кирил Герщайн, Питър Донохоу, Герхард Шулц, Табеа Цимерман, Борис Гарлицки, Дмитрий Ситковецки, Роман Симович, Миша Майски, Давид Герингас, Наталия Гутман, квартетите “Шуман”, “Утрехт”, “Бородин”, ”Албан Берг”.
Александър Земцов е професор по виола в Guildhall School of Music and Theatre в Лондон, Висшето музикално училище в Лозана, Висшето училище за музика и танци в Кьолн и Университета за музика във Виена MUK. От 2015 е артистичен директор и диригент на симфоничния оркестър INSO в Лвов, Украйна. Дирижира Софийска Филхармония, Симфоничния оркестър на Българско национално радио, Лондонска филхармония, Московска филхармония, Академичен симфоничен оркестър на името на “Светланов”, Симфоничния оркестър в Пори, Хамбургски камерен оркестър и др. Негови ментори като диригент са Кирил Петренко, Владимир Юровски и Нееме Ярви. Сътрудничи със звукозаписните компании Toccata Classics, Naxos, LPO Live и Chandos.