Изложба на Надя Пеовска в Градската художествена галерия – Варна. “Шивачка на спомени” е проектът на бургаската художничка, куратор е Иво Бистрички. Откриването е на 15 май от 18:00 на ул. “Л. Каравелов” 1.
Изложба, която съчетава двете полета на изява на Надя Пеовска от Бургас – живописта и текстила/модата, се открива на 15 май в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна.
Изложбата във Варна се реализира с финансовата подкрепа на Община Бургас по програма „Мобилност“.
Проектът “Шивачка на спомени” е с куратор Иво Бистрички, който представя така своя поглед към процеса на работа на Надя Пеовска и създаденото от нея: “Жената сяда зад шевната машина и започва да прави рокля, за да облече някого, или може би себе си. Пред нея стои ролка плат, който трябва да придобие форма. Колко трябва да е дълга, дали да я втали, или да я остави свободно да пада? Крои по собствените си мерки и допълва елементи от своята душа. Възникват спомени за миналото, за морето, за топли нощи, думи и разговори. Отстрани стоят ножици, сантиметър, макари, конци, а до тях шивачката пие кафе и сглобява своята рокля. Поставя конеца, наглася плата и започва да шие….Надя Пеовска показва серия дигитални принтове, разпечатани върху плат. Произведенията са изцяло дигитални, без външни намеси и допълнителни материални обработки. На тях присъства авторката със застъпени като колажи архивни снимки и декоративни цветни елементи. Фотографиите са на тъмен фон, а парчетата колажи са в чисти ярки цветове. Всичко това прилича на един нов пачуърк, но не съшит от различни парчета плат, а с фотографски спомени и геометрични фигури. Композициите са с отворен край, представени на живо, без рамка и продължението е част от отрязаната ролка плат.”
За замисъла на своя проект Надя Пеовска отговаря на въпросите на Нина Локмаджиева:
Каква беше предисторията на Вашия проект, откъде се появи идеята за съшиване на спомените?
Тази идея възникна непосредствено след една моя изложба в Малта – там темата беше фокусирана както обикновено при мен върху взаимоотношенията и връзката между хората. Тогава, докато се подготвях за изложбата, някак ми хрумна. Имах вече част от фотографиите, върху които след това продължих да работя и визията ми беше част от тези фотографии тогава да включа в конкретната изложба, като фокусирам вниманието върху това, че човек всъщност е абсолютно нищо без своите спомени. Това, което отнасяме със себе си, са именно нашите спомени, тези, които градим и създаваме. По този начин исках да направя контраст между голотата на моето тяло, което съм снимала във фотосесия в студио, и да покажа мои лични спомени – образно – да се облека по този начин. Тази идея не можах тогава да я реализирам докрай, тъй като изложбата се разви в друга посока.
След време вече реших, че ще доразвия тази идея, и започнах да работя в тази посока. Изложбата беше представена миналата година в Бургас в Център за съвременно изкуство и библиотека зала “Д. Аврамов” и беше подкрепена от Националния фонд “Култура”, Програма “Творчески инициативи” (https://ncf.bg/). Тогава се обърнах към Иво Бистрички да ми помогне да доразвия идеята си и с него стигнахме до този вид, в който проектът ще бъде показан във Варна. Селектирахме девет произведения, осем от тях с еднакъв размер и едно по-голямо, всички те са отпечатани върху плат. Това беше моя идея, защото работя и с текстил и обичам да експериментирам с тъканите – допирът на самия плат ми харесва. И всъщност реших, че платът най-добре ще подхожда и на заглавието на изложбата, и на идеята.
Как се вписва този проект в другите Ви занимания – в областта на изкуството и на модата, и какво предстои след него като посока?
Повече досега съм работила в сферата на живописта, но същевременно и много експериментирам – искам да се изразявам по различен начин – правила съм дори и късометражни видеа. Явно живописта не ми е стигала, имам и моя модна линия, която създадох преди две години. Обичам да бродирам. Например при изложбата ми в Малта проектът тръгна към колажи, които са пак от стари семейни архивни снимки, които са свързани помежду си с бродерия. И това съм използвала като техника. Обичам да бродирам и върху фотографии – отпечатани върху канава и после бродирани.
Тази изложба – “Шивачка на спомени” е изцяло дигитален колаж, макар че имаше идея да доразработвам върху него с бродерия, но с Иво Бистрички сметнахме, че сама по себе си по този начин изложбата е достатъчно въздействаща и няма нужда от допълнителна външна намеса. И на мен така работите ми изглеждаха добре и завършени – в стилистиката на дигиталния колеж.
В момента работя върху проект със социална насоченост по Програма “Социално ангажирани изкуства” отново към НФК и отново в дигиталния колаж. Може би в същата посока ще бъде, като “Шивачка на спомени”.
Спомените обичайно имат привкус на носталгия, така ли е и при Вас?
Винаги има малко носталгия в моите творби, в творчеството ми като цяло. Аз искам да покажа нещо красиво, нещо от хубавата му страна, но винаги я има и нотката носталгия.
Надя Пеовска
Завършва ЧПГММС „Богоя”- Варна, през 2013 с професионална квалификация “Дизайнер – моден дизайн”, а след това и ШУ “Епископ Константин Преславски” през 2017 с магистратура по педагогика на обучението по визуални изкуства с профил “Живопис”. Преподаватели в университета са й проф. Димитър Чолаков, и проф. Валери Чакалов. Работи в областта на живописта, модния дизайн и видео арта. Член на СБХ от 2018, член на Malta Society of Art от 2016.
Самостоятелни изложби:
2021 BONDS – Съвместна изложба с Лиляна Гер, Pallazzo dela Sale, Valletta, MALTA
2019 Морски вдъхновения – изложба живопис и текстил – Галерия „Неси“, Бургас
2018 Арт проект „ Интеграция“ – късометражно видео и фотография, ДБХ, Бургас
2017 “Чрез изкуството да продължиш“ – изложба по проект на авторката, съфинансиран от Община Бургас, имащ за цел да внесе изкуството в КОЦ Бургас. Домакини на изложбата – Сдружение „Онкоболни и приятели“, Бургас
2017 „Полетът на две пеперуди”– изложба живопис, графика, ДБХ, Бургас
2016 “Минути безвремие“ – изложба живопис – Галерия „Артур“, София
2016 Изложба живопис – ДБХ, Бургас
2015 Изложба “Усещане”, ДБХ, Бургас
2013 Нежни превъплъщения – Арт кафе „Ромео и Жулиета”, Бургас
2012 Жената и природата – Фестивал за съвременно българско изкуство, Бургас
2010 Галерия към „Завод за пластмасови изделия“ – гр. Средец / откриване на празника на града
2009 Галерия „Българка“, Бургас
Участва в международни и национални биеналета и изложби, сред които:
2020 Десето биенале на малките форми с международно участие ХГ “Илия Бешков“, Плевен
2018 Девето биенале на малките форми с международно участие, ХГ “Илия Бешков“, Плевен
2016 – 2017 Балканско квадринале на живописта „Митове и легенди на моя народ“ ХГ Стара Загора
2016 Осмо биенале на малките форми с международно участие, ХГ “Илия Бешков“, Плевен
2019 Mediterranean contemporary art prize, Castello di Lagopesole, Mattera, Italy
2019 Изложба „Perception II”, куратор Roderick Camillieri, Malta Artist Society, Malta, Valleta
2018 Изложба „Perception I ”, куратор Roderick Camillieri, Malta Artist Society, Malta, Valleta
2015-2016 Съпътстваща изложба на талантливи автори от цял свят, Le Dame Art Gallery, London
2013 Международно биенале по живопис 2013, Кишинев, Молдова
Участва във фестивали за кино и видео арт, носител е на награди и отличия от изложби и фестивали.
Откриването на изложбата е на 15 май, понеделник, от 18:00.
Експозицията ще остане в Градската художествена галерия на Варна на ул. “Л. Каравелов” 1 до 7 юни 2023.
Нина Локмаджиева
Снимки личен архив Надя Пеовска