
На фестивала In the Palace (“В Двореца“) безспорно дължа интереса си към късометражните филми. Признавам си, че когато се появи за първи път преди повече от 15 години, привлече вниманието ми с локацията си – Балчик. По-късно много страдах за преместването му в София, като си мислех, че ще бъде поредното изгубено събитие. И сега няма как да не се зарадвам, че най-големият роден форум за късо кино се завърна, където му е мястото – край морето. Домакин на 17-ото издание, което ще се проведе от 15 до 22 септември, ще бъде Фестивален и конгресен център – Варна.
Тази година организаторите имат новина – че In the Palace e сертифициран да номинира професионални късометражни филми в три категории за разглеждане от Академията за филмови изкуства и науки на САЩ за наградите „Оскар“: най-добър игрален от международната състезателна програма; най-добър анимационен от международната късометражна програма и най-добър български.
За любителите на статистиката ще спомена, че в селекцията са намерили място 128 заглавия от 38 държави. Носителят на „Оскар“ Крищоф Деак от Унгария, който през 2017 получи мечтания приз за анимацията „Sing”, сега се представя с „Най-яката игра“. В рамките на форума ще бъде показан и спечелилият Берлинале късометражен филм „Филипинка“ на режисьора Рафаел Мануел, както и „Анна“ на Декел Беренсън, който беше селектиран в Кан и номиниран за БАФТА. Не бива да пропускате и победителя от Локарно – Стефан Джорджевич от Сърбия с „Последната снимка на татко“.
В конкурса „Сребърна принцеса“ участват 7 български предложения – 4 игрални и 3 анимационни. „Батут“ на Петя Иванова представя една нестандартна история за психолог и самоубиец. В проекта на Мартин Илиев „Среща“ ще видим в една от последните му роли актьора Йосиф Шамли. За „Заедно без теб“ режисьорът Димитрис Георгиев се е вдъхновил от действителен случай и следва премеждията на престъпници, избягали от Софийския централен затвор. Любопитна е темата, която са избрали Еди Шварц и Йордан Петков за своя филм – нелегалният добив на въглища. В главните роли са Христо Петков и Александър Евгениев.
При анимациите личният ми фаворит е „Любов по време на туризъм“ на Весела Данчева, който е част от колекцията „Щрих и стих“ и е по творба на Петър Чухов. След като представи „Мишу“ на Берлинале, израсналият в България Милен Витанов ще даде възможност и на варненската публика да се срещне с проекта. Сценарист е Вера Траянова, а продуценти от родна страна са Мина Милева и Весела Казакова. След „Как Сърдел направи ремонт“, Радостина Нейкова отново ни среща с нейната запазена марка – бродираната анимация. Новото заглавие е „Мармалад“, където за да станеш герой, трябва само да полетиш.
А с нелеката задача да определят победителите в различните категории са се нагърбили – проф. д.н. Божидар Манов, проф. д.н. Мая Димитрова и проф. д-р Надежда Маринчевска (игрални и анимационни филми), проф. д-р Емилия Стоева, Марин Дамянов и Светослав Драганов (документални и експериментални филми) и Камен Балкански, Весела Данчева, Цанко Василев (питчинг).
Зорница Кънчева
Още за фестивала:
Още фестивали във Варна открийте в нашия АФИШ