Днес е 18.03.2025

„Ако Фройд беше индиец“ – с режисьора Боян Иванов за спектакъла за възрастни на Държавен куклен театър – Варна

Държавен куклен театър – Варна, подготвя пореден впечатляващ спектакъл от програмата си за възрастни. Това е авторският спектакъл „Ако Фройд беше индиец“ на режисьора Боян Иванов с хореография на Татяна Соколова.

16.07.2020

Двата премиерни спектакъла на Кукления театър за възрастни „Ако Фройд беше индиец“ са на 16 и 17 юли от 21:15 на Лятната сцена на театъра на ул. „Драгоман“ 4.

Познат по цял свят като един от най-успешните куклени театри, Държавен куклен театър – Варна, независимо от трудностите около пандемията от коронавирус, подготвя пореден впечатляващ спектакъл от програмата си за възрастни. Това е авторският спектакъл „Ако Фройд беше индиец“ на режисьора Боян Иванов с хореография на Татяна Соколова, костюми на Елица Георгиева и Огняна Серафимова. В ролите са Боян Стоянов, Валентин Митев-син, Вера Стойкова, Веселина Калчева, Галин Гинев, Гергана Господинова, Даниел Добрев, Диана Цолевска, Евгения Василева, Красимир Добрев, Мария Томова, Стоян Стоянов, Теодор Христов. Един много летен, свеж спектакъл, който се върти около представите за щастието и поглежда с усмивка към големите проблеми на човека.

Часове преди премиерата разговаряме с режисьора Боян Иванов.

Боян Иванов

Кават, че най-щастливите хора живеят в Индия, как събирате в едно Фройд, щастието и индийския поглед към света в идеята на спектакъла?

Идеята за спектакъла се зароди по време на най-тежките моменти на пандемията, когато с директора на Варненския куклен театър Вера Стойкова говорехме всеки ден по телефона за това как ни действа всичко. И тя на шега ми разказа как попаднала на един индийски сериал и как всичко в него било толкова красиво, различно, топло, далечно и красиво, че даже не обърнала внимание на сюжета. Аз се заиграх с тази идея и я развих в посока какво би станало, ако има едни хора, които са около нас и разсъждават горе-долу като нас. Ако мечтаят за нещо красиво, но не могат да го дефинират, нещо повече, то е нещо, което трябва да им се случи, щастието, което трябва да им се случи, но не могат нито да намерят формулата, нито да намерят начина… Така започна на шега всичко и решихме да направим спектакъл, който да е изцяло с музика от Боливуд, от индийски филми, с танцови сцени. Като цяло представлението може да бъде дефинирано и като танцов театър, но предимно театър. Танцовите сцени се редуват с няколко забавни монолога, които имат за инспирация реални хора, но разбира се, художествено преработени, така че да могат да работят за нашата тема. Иначе сме се опитали да се завъртим иронично около един афоризъм на Зигмунд Фройд, че стремежът към щастие на човека не е заложен в първоначалния план за сътворението на света.

Вие правите тази постановка на куклен театър за възрастни във време на криза, как подходихте, за да съумеете да се справите с ограниченията?

Да, кризата беше другата отправна точка, която си поставихме. Запитахме се какво би било, ако направим едно представление, което е чист театър. Театър без декор – празна сцена и само актьори, действие, танц, текстове, монолози и забавление, което не разчита толкова на сценични и визуални ефекти, а основно на актьорско присъствие, на живия актьор. Опитали сме се да постигнем визуалното въдействие този път само с подръчни средства и актьори на сцената.

Във Вашите спектакъл силната хореография винаги има определящо присъствие, как подходихте сега в спектакъла с Татяна Соколова – един хореограф с толкова ярък характер?

Всъщност това е авторски спектакъл на Татяна Соколова и мой. Ние двамата сме развивали абсолютно всяко нещо заедно – не можем да кажем, че хореографията е нейна, а монолозите мои, просто абсолютно всяко нещо сме работили заедно, включително и монолозите, така както и всяка танцова сцена до всеки един детайл. В този смисъл актьорите бяха, от една страна, много благодатни за нас, от друга страна, те самите бяха благодарни, защото това им е интересно. За актьора винаги е хубаво, когато е изведен на преден план, когато не е просто функция, това е основният компонент. Когато не е просто кукла.

А всъщност, кукли ще има ли в постановката на Кукления театър за възрастни?

Не, няма кукли този път. Представлението е, както казах, по-скоро с чувство за хумор, комедийно е при всички случаи, но е по-скоро в жанра на танцовия театър. С изразните средства на танца ние се забавляваме и се надяваме да забавляваме публиката си с едни важни теми, интересни и дълбоки – за взаимоотношенията, за самотата, но всичко това е погледнато през хумора.

В този момент хората сякаш имат нужда от повече усмивка?

Това беше и нашата презумпция, искахме да направим едно представление, за което хората след толкова време принудително усамотение ще се забавляват и ще изпитат удоволствие, защото на всички проблемите ни излязоха до болка в този период и сега искаме да погледнем с хумор на това.

Имате двама автори на костюмите – Елица Георгиева и Огняна Серафимова, какво наложи това?

Огняна Серафимова се включи в един по-късен етап. Слава богу, тя успя да долети и с инерцията на пристигането да се хвърли в това да ни помогне с костюмите. И както казах, ситуацията налагаше да използваме доста стари костюми и по тази причина костюмографията ще бъде подписана от Огняна Серафимова, но фигурира и името на Елица Георгиева, чиито костюми също ползваме. Както знаете, не можем в момента да правим напълно нови продукти, защото не се поема такова финансиране и затова ние искахме да покажем с това представление, че дори и в ситуация на криза ние работим креативно, бързо и смислено. Заповядайте на представлението да видите. Мисля, няма да останете разочаровани, нито от темите, нито от танцовите сцени, нито от костюмите.

Разговаря Нина Локмаджиева

БИЛЕТИ онлайн: http://vnpuppet.com/ или на касата на театъра.  

Още музикални събития във Варна открийте в нашия АФИШ: https://artvarna.net/events/

Други